|
|
TANZANIJA
2004/07/10 |
Tanzanija - istorija, transportas, maistas, kainos, diskotekos |
|
Jei gerai pamenu Tanzanijos plotas yra apie 9000 tukst. kv. km. (Lietuvos - 60 tukst), taciau cia gyvena vos 36 milijonai zmoniu. Kai kur skelbiama, kad tai idealiausia salis safariams. Pats zodis SAFARI reiskia “kelione” suachili kalba, kuri placiai paplitus tiek Tanzanijoje, tiek kaimyninese salyse – Ugandoje ir Kenijoje. Tanzanijoje kruvos nacionaliniu parku, kuriuose turistai gali stebeti “gyva” zoologijos soda. Safariai cia kainuoja grubiai tariant 90-100 doleriu vienai dienai zmogui. Paprastai Safariui iskeliaujama 3-4-ioms dienoms. Masinoje vairuotojas atlieka ir gido paslaugas, taip pat kartu keliauja ir virejas. Gale keliones turistai tradicishkai duoda arbatpinigiu tiek vairuotojui, tiek virejui. Teko girdeti, kad Kenijoje Safariai kainuoja kiek pigiau – apie 60 doleriu parai. Bet tai, manau, labai priklauso nuo zmoniu kiekio grupeje ir nuo paties Safario programos.
Tanzanijoje, kaip ir Kenijoje zmones galima suskirstyti I begales genciu, taciau tanzanieciai saves labai neklasifikuoja pagal gentis taip ryskiai, kaip tai daro Kenijoje. Sakyciau, Masajai – viena populiariausiu genciu tarp turistu, nes jie vis dar islaike savo tradicijas, ir yra labai primityvus.
ISTORIJA
Daug istorijos ir nezinau, bet siek tiek faktu pateiksiu. Kai vieshesite Tanzanijoje, butinai susidursite su Nyerere pavarde. Tai pirmasis Tanzanijos prezidentas, kuris dar vadinamas tautos tevu (“father of the nation”). Jis prezidentu patapo 1961 metais, kai salis gavo nepriklausomybe nuo Didziosios Britanijos. Siaip ta desimtmeti nepriklausomybe nuo britu gavo dauguma, o gal net visos, ju kolonizuotos Afrikos valstybes. Is tikruju, 1961 m. Nyerere tapo valstybes pavadinimu Tanganika (Tanganyika) prezidentu. Ir tik 1964 m. jo deka Zanzibaro sala sutiko susijungti su Tanganika, ir iki siol susijungusi valstybe oficialiai vadinasi Jungtine Tanzanijos Respublika. Tiesa pasakius, labai idomi situacija isliko iki siol: egzistuoja Jungtines Respublikos, t.y. koordinuojantis tiek Tanganika, tiek Zanzibara, parlamentas, taciau Zanzibaras iki siol turi ir savo atskira parlamenta su savo prezidentu. Zanzibarui priklauso ne tik sala tuo paciu pavadinimu, bet ir kita – sala Pemba – kuri yra siek tiek shiauriau Zanzibaro salos. Labai tiketina, kad per artimiausia desimtmeti Zanzibaro noras buti nepriklausomais vis dides, ir galiausiai Tanzanija vel suskils i dvi valstybes.
Tautos tevas Nyerere pasimire 1999 metais, nors savo prezidentavima uzbaige gerokai anksciau, taciau ji vis dar pamatysite ant visu Tanzanijos Shilingu monetu.
TRANSPORTAS
Tanzanijoje kruvos autobusu kompaniju ir zinoma – paciu autobusu. Tranzuojant kelyje, autobusai pralekia kas 5-10 minuciu. Kai sakau kad autobusai “pralekia”, tai turiu omeny 100-110 km/h, retkarciais net didesni, greiti. Kainos juose svyruoja, priklausomai nuo serviso kokybes. Pati brangiausia ir geriausia autobusu kompanija Tanzanijoje – Scandinavian Express. Jie keliones metu netgi vaishina koka kola limonadais (bent jau viena karta), bei saldainiais. Ant bilieto parashyta, kad i kaina ieina ir vanduo, taciau jo mano keliones metu nedalino. Bandziau ishsiaishkinti kodel sita kompanija vadinasi “Scandinavian”, taciau beprasmiskai. Kazkas tvirtino, kad savininkai – is Skandinavijos, kitas aiskino kad nieko panashaus – nes kompanijai vadovauja arabu kilmes zmones… Naudojant pigiausius autobusus – turetu buti imanoma isipaishyti i 1 euro 100-ui kilometru buidzeta. Beda tik ta, jog pigiausi autobusai dvigubai perkimshti zmonemis, todel jei sedesite ne prie lango – dar ziurek imsite ir uzdusite… Be to, tokiuose autobusuose tiek isoreje, tiek viduje pilna ivairiausiu maishu ir deziu, kuriose vietiniai transportuoja visokiausia brieda.
Nuo 22:00 viesiesiems autobusams vaziuoti Tanzanijos keliais yra draudziama, todel jei keliausite tarp dvieju tolimu miestu Tanzanijoje, kelionei teks sugaishti visa diena. Kelionei tarp Tanzanijos siaurineje dalyje esanciu miestu Musoma ir Arusha, kai kurie autobusai keliauja per Kenija. Tokiu marsrutu vaziavau ir as. Kadangi Tanzanijoje naktinis autobusu judejimas uzdraustas – mes vakare kirtom Tanzanijos-Kenijos siena, visa nakti keliave Kenijoje, galiausiai paryciais vel ivaziavom i Tanzanija, kur Arusha nuo sienos buvo gal uz 100 km.
Be autobusu, trumpesniams atstumams galima naudotis mikroautobusu, taip vadinamu “dala dala” paslaugomis. Dala dala – tai Kenijos “matatu” analogas, tik Tanzanijoje i 14-os vietu mikrushke sutalpina kartais iki 25 zmoniu, jei nedaugiau… Zodziu, siaubas… Vaziavimais mikrushkemis kiek brangesnis, nei su autobusais. Kodel gi jos vadinamos “dala dala”omis? “Dala” yra vadinama 5 shilingu moneta, uz kuria senais laikais buvo imanoma susimoketi uz pavezhima mikrushkeje. Dabar Tanzanijos Shilingas (TSh) yra stipriai nuvertejes (apie 1100 TSh uz 1 USD), ir uz pasivezhinima moki nuo maziausiai 150 TSh. Tai manau supratot, kad senais laikais, jei kas nors uzklausdavo, kiek kainuotu nuvaziuoti nuo vietos A iki vietos B – atsakymas kartais budavo “dala dala”, ir nuo to kilo ir pravarde mikrushkems.
Vidutinio dydzio mieste uz 2-3 km pavezima su taksi sumokesite kokius 1-2 dolerius. Labai nedaug taxi masinu turi ishskirtinius zenklus, todel labai daznai pamatysite kaip jusu demesi bandys atreipti eilines lengvosios masinos, siulydamos taksi paslaugas. Tie kas turi padorios kondicijos lengvaja mashina, ja isnuomuoja taksi vairuotojui uz mazdaug 10 doleriu per diena.
Be mashininiu transportu, yra ir traukiniai, taciau jais vazinetis neteko. Vienas zinomiausiu traukiniu – TAZARA train – kuris jus per dvi paras nuvesh nuo Dar Es Salaam iki pat Zambijos vidurio.
MAISTAS
Buvau nusivyles Tanzanijos maisto ivairove, nes ten tos ivairoves beveik nera. Dazniausiai tekdavo save gardinti ryziais, ugali (is kukuruzu miltu gaminama mase, tokia pati kaip ir Kenijoje), visciuku (suahili kalba - “kuku”), jautiena ir keptomis bulvemis.
Chips na Mayai (keptos bulves su kiausiniene) – labai panashus patiekalas, gal net identishkas, ispaniskam omletui – totilijai – kur keptos bulves sumaishomos su plaktu kiausiniu ir visa mase vel pakepama keptuveje. Skanu, pigu ir gardu!
Gatvese zmones grauzia cukrini runkeli, kurio taip ir neparagavau. Taciau syki teko vaishintis virta Kasawa (suahili kalba) darzove, kurios skonis primine bulve, todel uzsibarscius druskos buvo pats tas…
Kaip ir Kenijoje, taip ir Tanzanijoje, pagrindinis komponentas ant stalo – druskine, nes patiekaluose visuomet truksta druskos. Gal, tiksliau ishsireishkus, patiekaluose tos druskos net nera.
Kartais malonu budavo atsigaivinti 0.60 Lt kainuojancia stikline svieziu vaisiu sulciu.
KAINOS
Interneto 1 val. – Dar Es Salaam: nuo 1.00 Lt, Morogoro ir Mbeya nuo 1.50 Lt., kitur iki 3.00 Lt.
Ryziu kilogramas turguje – 1.50 Lt.
Kokoso rieshutas – 0.60 Lt.
Mandarinas – 0.06 Lt/vnt.
Vienas bananas arba apelsinas – 0.06-0.15 Lt (priklausomai nuo dydzio ir kokybes).
Vidutinio dydzio arbuzas – 4.50 Lt/vnt.
350 ml Coca Cola limonado eiliniame bare – 0.75-0.90 Lt.
0.5 l alaus butelys eiliniame bare – iki 2-3 Lt.
Atvirute – 0.75 Lt.
Pasto zenklas siuntimui i Europa – 1.20 Lt.
Prostitutes uostamiestyje Tanga – nuo 15 Lt.
Keptu bulviu porcija ikeptu i kiausini (Chips na Mayai) – nuo 1.80 Lt.
Ryziai su prieskoniais – 1.50 Lt.
Ryziai su vistiena/jautiena (mesos, paprastai, tik keletas gabalu) – 4.50 Lt.
Vidutine alga Morogoro mieste – 150 Lt. Tiek bent jau uzdirba tarpmiestinio autobuso vairuotojas.
DISKOTEKOS
Musomoje ir Morogoro miestuose teko pabuvoti naktiniuose klubuose. Manau, kad jie nedaug skiriasi ir nuo klubu kaimyninese salyse.
Taigi, pirmiausia, juose grojama tik juoduku sukurta muzika. Tokia kaip hip hopas, rapas, ir juoduku popsas. Blogybe ta, kad ritmas visu tu melodiju labai letas, palyginus su popsu kurio klausomes ir pagal kuri shokame mes. Tai kaip afrikieciai juda sokio aiksteleje jie patys gal ir vadina shokimu, taciau pagal pam … pam … pam muzika jie is tikruju tik trepsi vienoje vietoje. Mazdaug atsistoji aiksteleje ir linguoji, kilnodamas tai viena, tai kita koja. Be abejo, labai svarbu kilnoti aukstyn zemyn rankas, ypac per hip hopiniu ritmu melodijas.
Kiek kartu bandziau pashokti, tiek kartu nesisekdavo… Nu per letas tas ju muzikos ritmas, per letas…
Iejimas i Morogoro naktini kluba penktadienio vakara kainavo gana brangiai – 7.50 Lt, taciau to priezastis buvo ta vakara koncertaves Tanzanijos kilantis zhvaigzhdinas – Bushoke, kurio CD taip ir nesusiveikiau… Kokius idomius dalykus pastebejau per Bushokes koncerta, aprashysiu kada nors kai pasakosiu apie savo dienas Morogoro mieste.
Augustas
|
|
|
|
|