Augustas Kligys  
  AUGUSTO LAIŠKAI IŠ KELIONĖS  
Ekspedicija

Nuotraukos

Laiškai |augustas|

Laiškai | katja |

Naudinga info

Svečių knyga

Nuorodos

Baneriai
 
TANZANIJA
2004/06/26

Keliausiu i Arusha + ispudziai is Kenijos

 

Linksmai leidziu laika Musomos miestelyje. Siandien, sestadieni, vakare vaziuosiu su autobusu i gana turistini miesta Arusha - Tanzanijos siaureje. Is Musomos vaziuojant i Arusha tiesioginiu keliu - reikia kirsti net du nacionalinius parkus, i kuriuos uzsienieciams ivaziavimas kainuoja po 30 USD (plius autobusas 20 USD). Kita autobusu kompanija, kuria as ir pasirinkau, veza per Kenija, pro Nairobi, uz tuos pacius 20 USD, tik siuo atveju greiciausiai reikes pirkti tranzitine Kenijos viza uz 20 USD. Is tikruju visi kalba apie bendra Tanzanijos, Ugandos ir Kenijos susitarima, kad jei tarp tu saliu vazineti turint vienkartines vizas galima daug kartu, iki tol kol tos vizos vis dar galioja. As, pavyzdziui, turiu vienkartine 30 dienu Kenijos viza, kuria kaip ir jau isnaudojau. Taciau kadangi i Kenija ivaziuosiu is Tanzanijos, teoriskai jie neturetu reikalauti manes pirkti nauja viza, nes senajai 30-ies dienu terminas kaip ir dar nepraejes. Lygiai taip pat as turiu Tanzanijos vienkartine 30 d. viza, kuria su autobusu ivaziaves atgal i Kenija, kaip ir busiu isnaudojes, bet labai tikiuosi, kad jie mane i Tanzanija isileis be papildomu vizu...

Taigi, keliones i Arusha metu Kenijos siena greiciausiai kirsiu paskutini karta siais metais. Is viso Kenijoj praleidau apie 10 dienu, ir ja suzavetas nelikau.

Zmones cia labai juodi, tikri negriukai, palyginus su sokoladiniais etiopais. Tiesa pasakius, kenieciu veidai man visi vienodi ir kiek gresmingi, kaip kokios protingos bezdziones. Tai privercia buti itariam bendraujant su bet kokiu naujai sutiktu zmogumi. Tai, kad man ju veidai vienodi - normalus reiskinys, kaip ir juodukams visi baltieji yra panasus, lygiai taip pat su azijieciais... Man tik nepatinka, kad juodai juodo juoduko veidas man visada pirmiausia atrodo piktas ir neigiamas. Tik kai pabendrauji, pradedi skirti gera zmogu nuo nepageidaujamo. Kenieciai labai megsta aiskinti kad ju salies zmones yra labai labai draugiski. Mane toks pasigyrimas kaip tik nuteikdavo pries juos.

KALBA
Valstybines Kenijos kalbos - anglu ir kisuahili, pastaroji yra lengvai ismokstama, nes gramatika labai primityvi. Zmones tarpusavyje dazniausiai kalba kisuahili (arba savo genciu/regionu kalba), taciau tarp snektos pavyksta nugirsti ir anglisku intarpu. Mazdaug, ieskojom su Nairobyje mane priglaudusiu Onyango 23 autobuso stoteles. Jis prieina prie tarnautoju stotyje ir sako "blah blah blah twenty three?", kur "blah blah..." yra kisuahili zodziai. Tokia kisuahili ir anglu kalbos asimiliacija jie vadina ShEng kalba.

Vieni juokingiausiu zodziu, kuriuos ismokau - tevas = "baba" ir sesuo = "dada".

PINIGAI
Kenijos piniginis vienetas - Kenijos silingas, kurio santykis su 1 USD yra apie 78 KSh. Atitinkamai 1 EUR lengvesniam skaiciavimui grubiai lygus 100 KSh. Turi jie zinoma shilingu-monetu, tarp kuriu pries pora metu buvo paleista nedidele partija 40-ies KSh nominalo monetos kurios buvo skirtos kaip dovana prezidentui. Deja, tokios idomios monetos pamatyti taip ir neteko.

Kainos: 4.6% alus 0.5l bare 0.6 EUR, Guiness butelys bare 0.9 EUR, mikrushkes (matatu) transportas nedideliame miestelyje 0.2 EUR, mesa su bulvytemis fri 1.00-1.50 EUR, pasto zenklas atvirutei i Europa 0.40 EUR, internetas 0.60 EUR/val, 1.5l geriamo vandens 0.40-0.60 EUR, benzino 1l 0.60-0.65 EUR ir t.t.

PREZIDENTAI
Bunant Kenijoje tikrai isgirsit arba kur nors perskaitysit "Kenyata" bei "Moi". Tai buve prezidentai, kuriu vardais yra pavadinti universitetai, ir siaip karts nuo karto pasitaiko perskaityti. Be to, ant shilingu-monetu (nesigilinau, gal ir ant banknotu) pamatysite besipuikuojanti MOI. Kenyata buvo kazkoks tai ilga laika sali valdes vadovas pasimires 1978 metais. Po jo seke 24 Moi valdymo metai, kurio metu jis seke ne itin efektyvia Kenyatos valdymo strategija. Moi vis dar gyvas, ir kai 2002 metais buvo prezidento rinkimai, jis zinoma buvo labai nustebes, kad zmones jo nebeperrinko. Nors naujasis prezidentas ir naujai suformuota valdzia zadejo kovoti pries korupcija, susidaro ispudis, kad ir sitie eina i shona, del to zmones vis tiek nepatenkinti galvomis parlamente.

TRANSPORTAS
Populiariausias transportas Kenijoje - MATATU. Nenustebkite jei pirma ka isgirsite apie Kenija bus MATATU, o ne safariai nacionaliniuose parkuose, nes tai tikrai patapo kaip kulturos dalis. Matatu - tai dazniausiai japonu gamybos mikrushke, kurioje telpa 14 keleiviu. Siaip originaliai matatu turetu talpinti 11 keleiviu, kaip mums priimtinos mikruskes, taciau chebra cia kurybingi ir isnaudoje visus laisvus kampelius, sugebejo imontuoti dar 3 sedynes. Is tikruju ten sedima 5 eilemis po 3 zmones (14 keleiviu + vairuotojas). Jei turi didesne kuprine, pasidaro labai sunku pro siaura siaura praejima prasibrauti ant galines sedynes. Matatu, skirtingai nuo Etiopijos mikrushkiu, ant shonu turi uzrashytus marsrutus, pagal kuriuos jas ir atsirenki. Be abejo, kiekviena matatu turi ir bielietu pardaveja, kuris, esantis dideliam keleiviu apkrovimui, buna net 16-tas asmuo masinoje, isitaisydamas ant sedynes, kur originaliai telpa tik 3 zmones.
Pats zodis "matatu", kaip man aiskino, kiles nuo skaiciaus 3, kuris kisuahili kalboje yra "tatu". Mazdaug, vaziuoja mikruske ir paima 3 keleivius, paskui dar trys ir dar trys. "ma" reiskia daugiskaita, tai ir gavosi MA-TATU. Tiesa pasakius, "matatu" vadinami ir didesnes talpos, >20 keleiviu, autobusai. Kai kurios Nissan mikruskes labiau vadinamos tiesiog "Nissan", nei matatu.

Didesni autobusai visuomet yra nuspalvinti margomis spalvomis, padabinti ivairiais blizganciais ryskiais uzrashais.

V.Kenijos mieste Kisumu labai populiarus transportas - dviraciai-taxi.
Toks taksi - tai paprastas dviratis dviratis, su minksta placia spalvinga dirbtines odos bagazine. Atsisedus, yra net pimpaliukai ties ratu, ant kuriu padedi kojas. Dar daugiau, labai daznai po dviracio sedyne yra horizontalus laikiklis, kuri isikabini ir vaziuoji labai patogiai. Uz toki transporta mokedavau 0.10-0.20 EUR.

Tiesa, vienas kenietis teige, kad 85% visu avariju salyje padaro Matatu vairuotojai...

MAISTAS
Jei Etiopijoj beveik viska valgo su tampriu specifinio skonio blynu inzhera, tai Kenijoje analogas yra chapati ir Ugali. Chapati - tai irgi sioks toks blynas, tik gana kietokas, ir skonis blynesnis, t.y. toks koki mes beveik isivaizduojame blyno skoni. Ugali - is kukuruzo miltu ir vandens gaminama mase, kuri turi labai daug energijos, ir rankoje paminkes gabaleli Ugali mases griebi mesos gabaliukus, ar kita skanumyna kuri uzsisakei. Kelis kartus salia ugali su mesa teko valgyti kazkokia tai virta zole, vadinama Skumaviki. Leksteje atrodo ji kaip karves perkramtyta ir ishspjauta zole, taciau skonis gana gardus. "Skumaviki" reiskia "to pass the week" (prastumti savaite). Suprask, kad zmogus neturintis pinigu maistui valgo ta zole tam kad kaip nors isgyventu dar viena savaite...

Populiariausias limonadas salyje - Coca Cola produktai. Tuo tarpu Etiopijoje ypac kaimeliuose visuomet matydavau raudonus Coca Colos ir melynus Pepsi reklaminius stendus.

SAUGUMAS
Ant isvaziavimu is didesniu miestu, taip pat paciuose miestuose, ir zinoma ant keliu labai daznai tenka pavaziuoti policijos kontrole, kurie ant gatves paguldo spygliuota metaline konstrukcija, suformuodami pravaziavima tik vienai masinai, kas privercia masinas pristabdyti. Policininkai pasirinktinai stabdo ir tikrina lengvasias masinas, mikruskes ir kitus. Karta Nairobyje vaziavome su matatu, ir eiliniame policijos kontroles barikadoje visi matatu keleiviai privalejo islipti is masinos, buvom pilnai apciupineti, ir galiausiai suleisti atgal i mikrushke.

Kenijoje oficialiai draudziama fotografuoti objektus su saugumo sistemomis arba tiesiog akivaizdzia apsauga. Kaip tik prie kelias dienas perskaiciau kaip vienas amerikietis, kuris dirba turistu gidu Kenijoje, buvo arestuotas uztai, kad uzsimane nufotografuoti policijos ofisa kazkokioje tai mazoje gyvenvieteje.

Didziausiuose Kenijos miestuose galima pamatyti kareivius ir policininkus su automatais, saugancius bankus, didesnes parduotuves mieste ir pan.

Jei vaziuosite i Kenija arba Tanzanija, neabejotinai nugirsite ka nors apie Masaju genti. Jei ir nenugirsite, ju tradiciniu spalvingu papuosalu, pagamintu is i plastmase panasiu burbuliuku, galima nusipirkti visuose miestuose. Taciau Masajai dar garseja kaip neklystantys lanko ir streles shauliai. Del to labai daznai pamatysite raudonu adijalu apsijuosusi masaju prie nakciai uzdaromu kaviniu, parduotuviu ar bet kokiu kitu objektu, kuriam reikalinga naktine apsauga. Masajai rankoje turi lanka ir streles, todel vaikstant vakarais po miesta pasidaro labai juokinga, kai prie namo pamatai besedinti arba bemieganti Masaju su lanku ir strelemis po ranka. Masajai - viena primityviausiu genciu. Man pasakojo, kad jie nemegsta praustis, todel jie daznai, tiesiai sviesiai pasakius, smirda.

Kisumu miesto turguje kalbejau su vienu Masaju vardu Jackson. Uzklaustas apie amziu, jis nesugebejo pasakyti nei kiek jam metu, nei kada yra gimes. As primeciau kad jis turejo buti apie 60-65 m. Jis pasakojo turiis 2 zmonas ir 5 vaikus. Uz mazos drabuziu parduotuveles turguje saugojima per menesi gauna 40 EUR. Po minetu raudonu adijalu turi kazkoki tai dirza, kuriame laiko kruuva pinigu...

Augustas
Musoma
Tanzanija